Jak zarabiać na bankach zdjęć? Krótki poradnik
Banki zdjęć cieszą się rosnącą popularnością. Wszystko dzięki możliwościom przyjemnego zarobku lub przynajmniej podreperowania domowego budżetu. Jak to dokładnie działa i co zrobić, żeby zacząć czerpać zyski z fotografii?
Zasady działania banków zdjęć
Nie ma tutaj żadnej magii. Zasady są bardzo proste i przejrzyste. Użytkownik musi zarejestrować się w wybranym banku zdjęć, wypełnić wymagane informacje, a następnie wystarczy zacząć wgrywać fotografie.
Klienci pragnący kupić dane zdjęcie muszą za nie zapłacić (cena ustawiana jest automatycznie). Zazwyczaj jest to w granicach 60 centów za każde zakupione zdjęcie (choć są tu wyjątki), dlatego istotne jest, aby budować jak największą bazę fotografii. Środki przelewane są na wewnętrzne konto użytkownika, a następnie można jest wypłacić w sposób oferowany przez dany bank zdjęć (najczęściej jest to tradycyjny przelew na konto bankowe lub PayPal).
Zarabianie na bankach zdjęć – początki
Zakładając, że fotograf jest aktywny i robi poprawne zdjęcia, najcięższych będzie kilka pierwszych miesięcy. Początkowe kroki zawsze są najtrudniejsze, ale wraz ze wzrostem zaangażowania i z odrobiną cierpliwości wysiłek zacznie przynosić efekty. Od czego należy zacząć?
Wybór banku zdjęć
Jest to pierwszy krok, który należy postawić. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić działalność w kilku bankach jednocześnie. Istotne jest jedynie, że zdjęcia nie mogą się w nich powtarzać. Wybierając bank zdjęć należy zapoznać się z jego regulaminem, a szczególną uwagę zwrócić na kilka aspektów:
– kwota za pojedyncze zdjęcie
– wymagania techniczne względem fotografii
– popularność banku
Większość banków zdjęć przyjmuje niemal każde zdjęcie, ale płaci maksymalnie do 1 dolara od sprzedanego egzemplarza. Inne serwisy oferują nawet 30 dolarów za fotografię wymagając jednocześnie bardzo wysokiej jakości.
Wybór zdjęć do banku
Przeglądając zdjęcia pod kątem banku zdjęć warto mieć na uwadze, że nie wszystkie będą się nadawały. Należy dobrze się nad nimi zastanowić oraz wybierać te najlepsze i z wartościową lub użyteczną treścią, a także spełniające wymagania wybranego serwisu.
Popularne i dobrze sprzedające się zdjęcia zawierają ładne widoki, zdjęcia makro roślin oraz owadów, fotografie zwierząt (zarówno domowych jak i dzikich), a także architektury. Zdjęcia ukazujące ludzi, których można zidentyfikować (nawet przy odwróconej sylwetce lub zasłoniętej twarzy trzeba zwracać uwagę na ewentualne tatuaże czy charakterystyczne cechy budowy ciała) muszą mieć dołączoną zgodę na przetwarzanie. Formularz dostępny jest na stronie każdego banku zdjęć i musi zostać własnoręcznie wypełniony przez osobę fotografowaną. To samo dotyczy większości firm i marek, których logo nie może znaleźć się na zdjęciach.
Wgrywanie pierwszych zdjęć
Kiedy kwestie formalne są już załatwione przychodzi czas na wgranie pierwszych zdjęć do banku. W tym celu należy wybrać fotografie w wymaganym formacie oraz wgrać je do serwisu. Każde zdjęcie należy osobno opisać, zamieścić hashtagi zwiększające szansę na sprzedaż, a także nadać mu krótki tytuł. Wszystko to najlepiej jest robić w języku angielskim, aby zwiększyć zasięgi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na koniec dodać 2 do 4 polskich oznaczeń.
Brak przerw i ciągła praca
Wgranie kilku zdjęć nie gwarantuje sukcesu. Co więcej – jest znikomą częścią tego, co powinien zrobić fotograf. Każde zakupione zdjęcie znika z serwisu, a w jego miejsce należy wgrywać kolejne. Nie ma również limitu zamieszczonych zdjęć i ten fakt trzeba wykorzystać. Minimalna ilość fotografii zamieszczonych w banku zdjęć nie powinna spaść poniżej 700, aby była szansa na rozpoczęcie generowania dochodu.
Żeby dobrze zarabiać na bankach zdjęć trzeba robić pomysłowe, oryginalne, ale też piękne i wystarane pod kątem technicznym fotografie. Muszą rzucać się w oczy i wybić ponad wszystko. Istotna w tym jest także ich liczba. Wspomniane 700 zdjęć to minimum niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Ilość fotografii musi nieustannie rosnąć – nigdy nie będzie ich za dużo.
Zarobki na bankach zdjęć
Robienie dobrych zdjęć, właściwe nazewnictwo oraz poprawne używanie hashtagów (nie mogą wprowadzać w błąd klienta!) sprawi, że z czasem zaczną pojawiać się pierwsze zyski. Zbudowanie bazy około 700 zdjęć (o ile będą oryginalne i pasujące do potrzeb klientów) pozwoli zarabiać około 200 dolarów miesięcznie, co przy aktualnym kursie walut daje około 800 zł. Z kolei rozbudowanie bazy zdjęć do 2000 sztuk daje szansę na zarobki w granicy 600 dolarów.
Oczywiście są to jedynie orientacyjne i przybliżone wartości, które zależne są od wielu czynników, takich jak rozdzielczość zdjęć, a także ich treść, pomysłowość, oryginalność czy jakość. Trzeba podążać za trendami i dobrze wpasowywać się w potrzeby klientów. Dobrym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie się do nadchodzących wydarzeń, takich jak święta, walentynki, Nowy Rok, a nawet zmiany pór roku.