Podróż w czasie – stare zdjęcia dowodem na istnienie tunelów czasoprzestrzennych?

O podróżach w czasie napisano wiele książek. Nakręcono wiele filmów. Sam temat jest fascynujący. W sposób szybki i gwałtowny pobudza ludzką wyobraźnię. Myśl o spotkaniu własnego pradziadka, jeszcze młodego, lub podziwianiu cudów techniki, niedostępnych dla współczesnych mieszkańców Ziemi, jest niezwykle ekscytująca. Większość z nas nie bierze jednak pod uwagę realnej możliwości przeniesienia się człowieka w czasie. Większość uczonych również. Kwestionowane jest samo pojęcie czasu. Są jednak naukowcy, którzy twierdzą, że podróż w czasie, chociażby na poziomie kwantowym, jest możliwa. Niewielkie cząsteczki mogą przemieszczać się w czasie. A człowiek?

South Fork Bridge

W Kanadzie zrobiono zdjęcie grupce ludzi (z okazji otwarcia mostu South Fork Bridge w Kolumbii Brytyjskiej). Uwagę zwraca młody mężczyzna, ubrany w t-shirt i bluzę. Ma ciemne okulary i fryzurę jakby z XXI wieku. Niby nic dziwnego, ale zdjęcie zrobiono w 1941 roku. Są tacy, którzy kwestionują autentyczność zdjęcia. Są głosy, że okulary słoneczne były znane już w latach dwudziestych XIX wieku, a te, które nosił mężczyzna, mogły być…okularami do spawania. Odzienie mężczyzny to sweter, który nosił w tamtym czasie niejeden sportowiec. A może sweter ręcznej roboty? I jeszcze jeden detal – aparat fotograficzny. Sceptycy twierdzą, że taki sprzęt mógł już posiadać człowiek żyjący w roku 1941. A więc tunel czasoprzestrzenny i podróżnik w czasie, czy po prostu człowiek, który ubrał się nieadekwatnie do miejsca i okazji?

Rudolph Fentz

Rudolph Fentz to kolejny znany „podróżnik w czasie”. Był rok 1950. Mężczyzna znalazł się na nowojorskiej ulicy i wyglądał jakby był z innej epoki. Oprócz starodawnego, jak na tamte czasy, stroju dziwnie się zachowywał. Był zdezorientowany. Według świadków wpadł w panikę. Zginął uciekając, potrącony przez samochód w centrum Nowego Jorku. Nie tylko wygląd i ubranie zdradzały inność tego człowieka. Policjanci znaleźli w kieszeniach jego marynarki pieniądze z…XIX wieku. Okazało się, że Rudolph Fentz zniknął bez śladu w…1876 roku. Pojawił się w 1950 roku i był wciąż w tym samym wieku. Czyżby ten człowiek przekroczył barierę czasoprzestrzenną?

Plaża, lata czterdzieste XX wieku

Kolejna podróż w czasie? Plaża w Kornwalii, liczni plażowicze, prawdopodobnie pracownicy fabryk, odpoczywają od wojennych zawirowań. Czy tajemniczy mężczyzna na tym zdjęciu z 1943 roku jest wpatrzony w telefon komórkowy? Wynaleziono go przecież trzydzieści lat później. A może wpatruje się w coś zupełnie innego? W zdjęcie, paczkę papierosów…Zdjęcie, które po raz pierwszy opublikowano na Twitterze, wywołało gorącą dyskusję wśród zwolenników i przeciwników teorii przemieszczania się w czasie.

Inne „dowody”

Futurystyczne rzeźby z minionych epok, obrazy sprzed kilkuset lat ze współczesnymi gadżetami oraz liczne zdjęcia z podróżnikami w czasie – to rzekome dowody potwierdzające, że wehikuł czasu istnieje. Motywem często się powtarzającym są telefony komórkowe i współczesny nam strój, który to możemy zobaczyć na zdjęciach z połowy ubiegłego wieku. Domysły i przypuszczenia nie mogą być jednak materiałem dowodowym w tej sprawie. Czy w bliżej nieokreślonej materii istnieje alternatywny świat? Czy kiedykolwiek zbudowano wehikuł czasu? Tunel czasoprzestrzenny w ogóle istnieje? Na odpowiedzi na tego typu pytania musimy jeszcze poczekać. Być może to tylko…kwestia czasu.