Najlepszy album do zdjęć z chrztu – sprawdź, jak wybrać

Fotografie z chrztu dziecka są ważne – utrwalają pierwszą, ważną dla małego człowieka uroczystość. To niezwykle cenna pamiątka, która pozostanie z nim do końca życia, dlatego sposób przechowywania i ekspozycji odbitek również powinien być wyjątkowy. Przekonaj się, jak wybrać album do zdjęć z chrztu, by prezentował się stylowo i perfekcyjnie.

Rodzaje albumów na zdjęcia z chrztu

Zasada jest taka, że album zawsze dobiera się do zdjęć. To rozmiar fotografii decyduje o typie danego egzemplarza. Jeżeli kupujesz album na zdjęcia z chrztu jako prezent, musisz liczyć się z tym, że to do niego trzeba będzie dopasować format zdjęć, dlatego szukaj wśród wersji z możliwością umieszczenia standardowej wielkości odbitek, np. 9×13 cm, 10×15 cm lub 13×18 cm.

Na rynku znajdziesz albumy tradycyjne, w których fotografie przykleja się do kartonowych stron. Inne możliwości to albumy z kieszeniami, które wyróżnia transparentna folia, za którą wsuwa się odbitki oraz albumy klejone, które są najmniej trwałym i najmniej eleganckim wariantem – wyróżnia je spirala na grzbiecie i możliwość wielokrotnego przyklejania fotografii.

Jaki jest najlepszy album na zdjęcia z chrztu? Szukaj eleganckich wersji tradycyjnych, które wyróżnia skórzana obwoluta, ręczne szycie kart oraz subtelne, separacyjne kartki z pergaminu, które dodatkowo zabezpieczają fotografie przed blaknięciem. W poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zajrzeć do sklepu Fotokoszyk.pl, który przygotował bogatą ofertę albumów zdjęciowych na chrzest. Przy takim wyborze należy jednak się liczyć z czasem, jaki jest potrzebny na wyklejenie zdjęć. To dobry album do tworzenia kreatywnych kolekcji, w których można kompletować różną wielkość zdjęć oraz dowolnie doklejać opisy czy inne dekoracje. W przypadku braku czasu wybierz jakościowo wykonane, albumy na zdjęcia z chrztu z kieszonką i kartonową okładką, ale pamiętaj, żeby wielkość odbitki dopasować do wielkości zdjęcia.

Album na zdjęcia z chrztu – jak wybrać odpowiednią stylistykę?

Wśród albumów na zdjęcia z chrztu dominuje czysta biel, choć spotyka się również kremowe obwoluty. Osobowość malucha może wyróżniać także charakterystyczny kolor okładki w pudrowym różu lub jasnym błękicie, ale takie albumy mają nowoczesny charakter i wyróżnia je nie skórzana, lecz kartonowa okładka. Do wyboru masz:

  • papierowe mini-albumy, tzw. tryptyki, które prezentują trzy najważniejsze zdjęcia maluszka i są przekazywane gościom w formie upominku,
  • kartonowe albumy na fotografie do 20 sztuk – to składany, grubszy papier w formie harmonijki, mający minimalistyczny wygląd,
  • nowoczesne i designerskie albumy na zdjęcia z chrztu, które mają kartonowe obwoluty – to całe bogactwo egzemplarzy, które wyróżniają dodatkowe napisy i grafiki zarówno na okładce, jak i wewnątrz albumu,
  • albumy z drewnianą okładką – to wersje dla miłośników naturalnych form; mogą mieć postać litego surowca lub dodatkowo być obłożone lnianą tkaniną,
  • tradycyjne albumy introligatorskie, szyte i ręcznie składane, które mają obwolutę z białej, gładkiej skóry lub prezentują pikowane i tłoczone okładki.

Wśród tradycyjnych wersji wyróżniają się modele ze wzmocnionymi rogami, które są zakończone złotymi skuwkami. Popularne są także albumy na indywidualne zamówienia, z tłoczonym lub wygrawerowanym imieniem dziecka. Na życzenie litery są pokrywane złotą farbą.

O czym należy pamiętać, wybierając album na zdjęcia z chrztu?

  • Rodzaj albumu dobieraj zawsze do wielkości zdjęć.
  • Dopasuj grubość albumu do ilości odbitek.
  • Zdecyduj o typie albumu (klejony czy wsuwany) – jest on podyktowany sposobem umieszczania fotografii.
  • Kieruj się stylistyką – tradycyjne albumy na zdjęcia z chrztu są najbardziej eleganckie i choć są droższe i trzeba w nich wyklejać zdjęcia, prezentują się szlachetnie oraz gwarantują najtrwalszy, a także najbezpieczniejszy sposób przechowywania odbitek.

Szczególnie zwróć uwagę na jakość wykonania, zwłaszcza jeśli album ma być upominkiem. Możesz dobierać wersje z kokardkami i ozdobnym nadrukiem, które od razu sugerują tematykę eksponowanej kolekcji. W przypadku tradycyjnych voluminów ze skóry liczy się opakowanie. Tak gustowne albumy na zdjęcia z chrztu powinny być zapakowane w ozdobne, kartonowe pudełko i być zabezpieczone dodatkowym pergaminem.